Ciemne tapety – kiedy możemy sobie na nie pozwolić?

05.05.2023

Mocne akcenty kolorystyczne na ścianach od jakiegoś czasu utrzymują się na topie, jeśli chodzi o nowoczesną aranżację wnętrz. Ciemne tapety to jednak odważny krok, który może istotnie wpłynąć na wizualny odbiór pomieszczenia, ale także komfort przebywania w nim.

Kiedy takie rozwiązanie będzie dobrym wyborem? Sprawdź, jak wykorzystać ciemne tapety na ścianę, aby stworzyć stylową, przyjemną, a przy tym modną przestrzeń.

Ciemne tapety – dlaczego są takie popularne?

W trendach wnętrzarskich już od kilku lat królują granatowe, ciemnoszare czy ciemnozielone ściany. Równie popularna jest czerń, stanowiąca często symbol szyku, elegancji i oryginalności. Jednak nieumiejętnie zaaranżowane, ciemne ściany mogą optycznie przytłaczać, a nawet tworzyć wrażenie ciasnego pomieszczenia.

Zakup ciemnej tapety na ścianę należy zatem dobrze przemyśleć nie tylko pod względem pozostałych elementów wyposażenia, ale także specyfiki konkretnego wnętrza. Jeśli bardzo zależy Ci na fajnej czarnej tapecie, ale układ pomieszczeń nie sprzyja takiej kolorystyce, możesz zdecydować się na zaciemnienie jednej wybranej ściany zamiast wszystkich.

Ciemne tapety na ścianę – złote zasady aranżacji!

Jeśli nie interesuje cię ciasne, ciemne pomieszczenie, uważaj z zastosowaniem granatowych czy ciemnozielonych tapet. Niezamierzenie mogą one dać dość ponury, przygnębiający efekt. Możesz sobie znacznie pomóc rozmaitymi dodatkami, które temu zapobiegną. O czym zatem warto pamiętać, planując ciemne tapety na ścianę?

  • Wybierz takie rozwiązanie wtedy, gdy pomieszczenie ma być przytulne i kameralne. Ciemnozielone ściany to np. dobra opcja do sypialni, w której liczy się poczucie intymności. Zielony kolor wpływa ponadto kojąco, zwiększając efektywność wypoczynku. Nastrojowy klimat i wszechobecne ciepło będą wówczas na wyciągnięcie ręki.
  • Ciemne tapety będą korzystnie wyglądać w pokoju o dużym nasłonecznieniu lub po prostu z dobrym dostępem do światła naturalnego. Dzięki temu unikniesz wnętrza smutnego i przesadnie poważnego.
  • Nie musisz pokrywać ciemnymi tapetami wszystkich ścian w pomieszczeniu. Już od wielu lat asymetria w tym względzie pozostaje w modzie. Ciekawa czarna tapeta za telewizorem, kanapą czy łóżkiem pomoże Ci przy okazji wyeksponować mebel, designerskie elementy oświetlenia lub dekoracji. Nie musi to być przy tym klasyczna, gładka powierzchnia. Ciemne tapety dostępne są obecnie w licznych wzorach i teksturach.

Jakie możliwości aranżacyjne dają ciemne tapety?

W zależności od tego, jaki efekt chcesz stworzyć w pomieszczeniu, do wyboru masz ciemne tapety z licznymi dodatkami. Odrobina brokatu czy złotej farby w salonie może np. wpłynąć na poczucie luksusu i wyjątkowości – tak zadziała granatowa tapeta glamour. Metaliczna farba lub lustrzane odbicia to z kolei bardzo ciekawe efekty, które w reakcji ze światłem będą robić intrygujące wrażenie.

Z czym łączyć ciemne ściany?

Jeśli planujesz ciemne pomieszczenie, poświęć czas na uważne dobranie dodatków i wyposażenia. Granatowe czy ciemnozielone ściany bardzo dobrze współgrają z elementami z:

  • drewna,
  • szkła,
  • połyskującego metalu,
  • kamienia,
  • cegły w stylu rustykalnym.

Nic nie stoi także na przeszkodzie, aby monochromatyczną ścianę uzupełnić kolorowymi tkaninami. Jeśli zdecydujesz się na ciemną tapetę za kanapą w salonie lub łóżkiem w sypialni, pobaw się kolorami poduszek, koca czy narzuty. Ogranicza Cię wówczas wyłącznie wyobraźnia!

Należy więc pamiętać, że mocny akcent kolorystyczny wymaga dyscypliny i konsekwencji aranżacyjnej. Lepiej nie mieszać więc ze sobą elementów z różnych stylów i postawić na spójność. Jeśli nie chcesz, aby ciemne tapety przytłaczały po wejściu do pomieszczenia, skontrastuj je z jasnymi meblami. Jeśli natomiast marzysz o fantazyjnym, dużym motywie na reprezentacyjnej ścianie w salonie, koniecznie weź pod uwagę jego metraż.

Aby wzór spełniał swoją funkcję dekoracyjną, należy oglądać go z odpowiedniej odległości. Jeżeli nie dysponujesz obszerną przestrzenią, zdecyduj się raczej na mniejsze motywy, np. ciemne, pionowe pasy. Miłym skutkiem ubocznym będzie wówczas dodatkowe, optyczne poszerzenie pokoju.

Ciemne odcienie tapet – które są najmodniejsze?

Odcienie niebieskiego kojarzą się zwykle z wodą i niebem. Właśnie dlatego tak kojąco działają na zmysły, w efekcie pobudzając do twórczych działań. Granatowa ściana może sprzyjać rozmyślaniom, a także zwiększać poczucie bezpieczeństwa w domowej przestrzeni. Antracyt, szafir, tanzanit czy nawet bardzo ciemny granat to idealne tło dla kremowych i białych elementów aranżacyjnych.

Poza granatem na ścianach w nowoczesnych wnętrzach prym wiodą także:

  • butelkowa zieleń,
  • szmaragd,
  • malachit.

Te odcienie można spotkać w eleganckich salonach, przytulnych sypialniach, a nawet w łazienkach czy oryginalnych kuchniach. Tapety w rozmaitych wersjach koloru zielonego wiążą się z naturą, wręcz dziką przyrodą. Poza tym zieleń od zawsze wzbudzała pozytywne skojarzenia z wolnością, równowagą i nadzieją. Właśnie tym chcą się otaczać mieszkańcy miast na co dzień, gdy brakuje czasu na spacer po lesie czy piknik w parku.

Ciemne tapety w zielonych nutach dobrze komponują się z większością stylów aranżacji wnętrz. Możesz wykorzystać je zarówno w stylu skandynawskim, retro, jak i boho. Ze złotymi lub pozłacanymi dodatkami zieleń na ścianach będzie prezentowała się bardzo dostojnie i wyrafinowanie.

Ciemne tapety, niezależnie od reszty aranżacji, zawsze będą wzbudzać intensywne doznania, a nawet budzić pewien niepokój. W końcu jest to dość nietypowy wybór. Jeśli jednak zależy Ci na wyrazistych akcentach w biurze czy mieszkaniu, obecnie masz na tyle szerokie możliwości, że bez trudu stworzysz idealną koncepcję ciemnego pomieszczenia bez szkody dla jego estetyki i komfortu użytkowania.

Wybierając jedną z naszych tapet, perfekcyjnie wykończysz wnętrze i zyskasz oryginalną dekorację ścienną na wiele lat!

Zobacz także