Abstrakcyjne motywy na ścianę – do jakich wnętrz pasują?
Sztuka abstrakcyjna od samego początku, czyli progu XX wieku, miała za zadanie przełamywać dotychczasowe utarte formy i standardy. Takie podejście uruchamiało wyobraźnię zarówno twórcy, jak i odbiorcy dzieła, np. obrazu.
Współcześnie zaskakujące połączenia można z powodzeniem przenieść do wnętrza swojego mieszkania czy domu. Abstrakcyjne motywy na ścianę mogą doskonale współgrać z oszczędnie urządzonym pomieszczeniem. Jak uzyskać w ten sposób kompozycję doskonałą?
Abstrakcyjne tapety, czyli jakie?
Abstrakcyjne fototapety czy tapety są nowoczesnym elementem dekoracyjnym, który wprowadza do wnętrza nutę tajemniczości, zaciekawienia i fantazji. Wszystko za sprawą niekonwencjonalnych kompozycji geometrycznych, linii, plam i innych płaszczyzn występujących zarówno w wersji monochromatycznej, jak również w mocnych, kontrastowych barwach.
Takie nieprzewidywalne połączenia pobudzają zmysły i sprawiają, że nowoczesne wzornictwo w aranżacji wnętrz zyskuje kolejny wymiar. Fenomen abstrakcyjnej tapety polega na tym, że przedstawia ona motywy niezrozumiałe na pierwszy rzut oka. Ich znaczenie możesz codziennie odkrywać na nowo.
Niełatwo rozpoznać na nich konkretne przedmioty, sceny i postaci. Każdy odbiorca widzi w nich coś innego i może odbierać to na własny sposób. W takich wzorach widoczne są zaskakujące połączenia kształtów, kolorów i tekstur. Abstrakcyjne grafiki mają przede wszystkim wzbudzać w odbiorcy emocje i zachęcać go do myślenia.
Abstrakcyjne motywy na ścianę w każdym pomieszczeniu
To prawda, że abstrakcyjne tapety, fototapety czy plakaty można wykorzystać w dowolnym miejscu, np. w salonie, gabinecie, sypialni, a także pokoju dziecięcym. Aby jednak spełniały swoją funkcję i przyciągały uwagę, należy zachować umiar między motywem na ścianie a aranżacją pomieszczenia, zarówno jeśli chodzi o meble, jak i sprzęt czy dodatki.
Takie nietypowe wzornictwo najlepiej prezentuje się we wnętrzach minimalistycznych, a wręcz surowych – jednak wszystko oczywiście zależy od wybranego motywu.
Abstrakcja przestrzenna dobrze sprawdza się również w tych pokojach, w których zależy Ci na optycznym powiększeniu przestrzeni. Rozmaite wzory i kolory dodadzą każdemu pomieszczenia kilka dodatkowych metrów i mogą znacząco wpłynąć na komfort użytkowania.
Co ciekawe, abstrakcyjną tapetę można wykorzystać zarówno w całym pomieszczeniu, jak i na jednej, wybranej ścianie, np. za:
- telewizorem,
- łóżkiem,
- kanapą,
- komodą.
W naszej ofercie znajdziesz gotowe rolki tapet o ustandaryzowanych wymiarach, ale możesz złożyć też zamówienie dopasowane do indywidualnych potrzeb. Abstrakcyjne motywy na ścianę dobrze jest zestawiać z meblami o prostych kształtach, bez dodatkowych zdobień, zachowując w ten sposób aranżacyjny umiar. Pamiętaj, że abstrakcja niekoniecznie musi wiązać się z przesytem czy nadmiarem. W nieoczywistości można odnaleźć także elegancję.
Abstrakcja o wielu obliczach – jak komponować ją zgodnie ze współczesnymi trendami?
Warto wiedzieć, że unikalne grafiki w duchu abstrakcjonizmu można wykorzystać nie tylko w postaci tapet czy fototapet. Ciekawym rozwiązaniem są także plakaty i obrazy, które spełniają podobną funkcję.
Wybierając abstrakcję na ścianę do konkretnego pomieszczenia, warto sugerować się przy tym kolorystyką mebli i dodatków. Przykładowo wnętrza utrzymane w stylu glamour czy modern classic często wypełnione są różnymi odcieniami złota w poduszkach, zastawie stołowej czy elementach lamp. Doskonałym dopełnieniem tego typu wystroju może być geometryczna grafika z kobaltowymi, połyskującymi akcentami.
Równie popularnym sposobem na nowoczesne wnętrza jest styl loftowy. Obszerna, otwarta, a przy tym dość surowa przestrzeń wypełniona światłem dziennym sprzyja ekspozycji abstrakcji w odcieniach szarości, czerni i bieli.
Metal, szkło czy kamień często stosowane w przypadku loftu, także mogą z powodzeniem korespondować z abstrakcyjnym motywem na ścianie.
Najpopularniejsze motywy abstrakcyjne na ścianach
Podejmując decyzję o wystroju konkretnego pomieszczenia, najlepiej sugerować się indywidualnymi preferencjami i gustem. Sam/a najlepiej wiesz, co sprawia Ci przyjemność i jaki efekt chcesz osiągnąć.
Nawet najbardziej fantazyjny wzór, dzięki odpowiedniej kolorystyce, potrafi koić nerwy – w końcu abstrakcja nie musi oznaczać wyłącznie pobudzenia zmysłów. Połączenie złotych i srebrnych plam czy linii z czarno-białym tłem może z kolei rodzić poczucie luksusu i szyku. Obecnie wybór tapet abstrakcyjnych jest na tyle szeroki, że każdy znajdzie wśród nich coś odpowiedniego dla siebie.
Najchętniej wybierane motywy w tym duchu to m.in.:
- wzory roślinne,
- plamy, cętki czy kropki w różnych kolorach,
- hipnotyczne, wciągające okręgi,
- figury geometryczne w różnych układach (koła, kwadraty, trójkąty),
- proste lub zakrzywione linie o różnych grubościach.
Jak stworzyć wnętrze z charakterem?
Modne abstrakcyjne fototapety, obrazy czy plakaty mogą pełnić nie tylko funkcję ozdobną. To doskonały sposób, aby zamanifestować swój sposób bycia, światopogląd czy osobowość.
Przykładowo krzykliwe, wyzywające kolory będą wpisywać się w Twój wewnętrzny wulkan energii i ochotę do działania. Żywe, różnokolorowe motywy często wybierane są do pokojów dziecięcych i młodzieżowych. Wzmacniają bowiem kreatywność, ciekawość świata i inspirują do wychodzenia poza schematy.
Co ważne, takie nowoczesne, unikalne wnętrze można stworzyć bez większego nakładu sił czy środków. Tapety dostępne w Wallcraft są łatwe w nakładaniu na każdą gładką powierzchnię. Bez gładzi, tynków czy skomplikowanego klejenia nadasz pomieszczeniu wyrazu, który z pewnością zaintryguje także Twoich gości.
Abstrakcjonizm to sztuka, która uwielbia zabawę i eksperymentowanie. Jeśli szukasz sposobu na wyszukane i niepowtarzalne wnętrze, w którym poczujesz się wyjątkowo, abstrakcyjne tapety to strzał w dziesiątkę!