Artystyczne tapety do otwartych przestrzeni typu open space

05.05.2023

Popularne w ostatnich latach open space’y to nic innego, jak duże, otwarte pomieszczenia, w których wydziela się różne strefy według konkretnych potrzeb. Z takim rozwiązaniem można spotkać się zarówno w biurach, jak i prywatnych domach czy mieszkaniach.

Funkcjonalne urządzenie tego typu wnętrza może okazać się jednak sporym wyzwaniem. Na jakie tapety do otwartych przestrzeni warto postawić?

Jakie wymagania ma open space? O tym pamiętaj przy aranżacji

Wnętrza tego rodzaju są zwykle wielofunkcyjne. Poszczególne strefy wydziela się natomiast nie za pomocą ścian, ale np. mebli odpowiednio zorientowanych względem siebie czy innych obiektów w pomieszczeniu. Dobrze sprawdzają się tutaj także artystyczne tapety, które wyraźnie wskażą przestrzeń do pracy, relaksu itp.

W domu urządzonym w otwarty sposób znajduje się zwykle duży, przestronny salon, który łączy się przy tym z aneksem kuchennym i jadalnią. Można tam zaaranżować również miejsce do zabawy dla dzieci czy kącik biurowy. Zwykle domowy open space płynnie przechodzi w przedpokój lub hol.

Wyznaczenie granic między nimi jest ważne, jednak aranżacja całości powinna być spójna i estetyczna. W tym celu warto wykorzystać np.:

  • wspomniane ustawienie mebli względem siebie i innych obiektów w pomieszczeniu,
  • zastosowanie kolorów w dekoracjach ściennych i tekstyliach,
  • artystyczne tapety o wzorach idealnych do otwartych przestrzeni.

Podobna zasada dotyczy otwartych przestrzeni biurowych. W tym przypadku open space mieści kilka lub więcej biurek pracowniczych, które są od siebie oddzielone co najwyżej cienkimi przesłonami. Warto jednak wyraźnie wydzielić tam kącik do wspólnych narad, aneks kuchenny czy miejsce do relaksu.

Najważniejsze zalety wielofunkcyjnych przestrzeni

Pomieszczenie tego typu wiąże się z szeregiem zalet, zarówno w kwestii estetyki, jak i funkcjonalności. Open space:

  • daje poczucie przestronności i nowoczesności,
  • umożliwia dobre oświetlenie pomieszczenia,
  • pozwala stworzyć obszary różnego przeznaczenia blisko siebie.

Jakie tapety do open space wybrać?

Jeśli odpowiednio dobierzesz tapety do otwartej przestrzeni w domu czy mieszkaniu, możesz osiągnąć naprawdę stylowy efekt. Czym się kierować przy zakupie?

W nowoczesnych mieszkaniach doskonale sprawdzają się tapety z wyrazistymi wzorami. Można wykorzystać je jako dekoracje na pojedynczej ścianie ze stołem jadalnym czy za kanapą w strefie wypoczynku. Geometryczne figury czy motyw urban jungle to jedne z najpopularniejszych tapet wybieranych do otwartych przestrzeni.

Zastanów się, jaki efekt w pomieszczeniu chcesz uzyskać i które jego strefy są dla Ciebie najważniejsze. Jeśli określisz najbliższy Ci styl wnętrzarski, sprecyzujesz także estetykę wszystkich pozostałych dekoracji.

Na początku zdecyduj się na jeden motyw, który powtórzysz w różnych wariantach. Może to być np. wzór roślinny lub proste akwarelowe plamy. W każdym przypadku pamiętaj o tym, aby technika, struktura lub kolorystyka na sąsiadujących ścianach uzupełniały się wzajemnie, a nie wykluczały.

Tylko w ten sposób zachowasz umiar i harmonię w różnorodności, nawet jeśli zdecydujesz się na oryginalne, artystyczne tapety.

Artystyczne tapety, czyli jakie?

Luksus oglądania na własnej ścianie atrakcyjnych obrazów nie wymaga zakupu kosztownej reprodukcji znanego arcydzieła. Współcześnie portrety, egzotyczne krajobrazy, akwarelowe czy olejne fantazje wychodzą z klasycznych ram i stanowią intrygujący motyw na tapetach. Wybranie wzoru inspirowanego freskiem, malowidłem lub ryciną znanego artysty może wprowadzić do wnętrza tajemniczość i intrygującą atmosferę.

Skąd ten pomysł?

Tapety artystyczne cechują się wyjątkowym charakterem i unikalnością. Ich obecność sprawia, że w konkretnym wnętrzu można poczuć się niczym w atelier utalentowanego grafika lub malarza. Tego typu dekoracje ścienne to próba przeniesienia do współczesnych pomieszczeń nawiązań do dzieł największych mistrzów i znanych technik stosowanych w epokach, w których tworzyli swoje dzieła.

Twórcy artystycznych tapet inspirują się często malarstwem impresjonistów, kulturą Dalekiego Wschodu czy twórczością Gustava Klimta. Tego typu wzory można stosować niemal w każdym pomieszczeniu domowym, ale intrygują również w przestrzeniach publicznych, jak kawiarnie, restauracje czy biura.

Dlaczego artystyczne tapety do otwartych przestrzeni sprawdzają się wyjątkowo dobrze? Zwykle przyciągają one wzrok kolorystyką, wzornictwem czy konkretnym obiektem, który przedstawiają. Nierzadko są to motywy, które najlepiej prezentują się z większej odległości. W otwartej przestrzeni biura czy mieszkania panują ku temu idealne warunki.

Twoi goście już od progu będą mogli zachwycić się wizerunkiem antycznej rzeźby czy dekoracyjnymi detalami architektonicznymi widniejącymi na odległej ścianie w salonie.

Artystyczne tapety do otwartych przestrzeni – w czym możesz wybierać?

Doskonale rozumiemy różnorodność gustów i upodobań naszych klientów. Dlatego w naszej ofercie proponujemy unikalne tapety artystyczne w romantycznym duchu, utrzymane w stonowanych, subtelnych barwach i wprowadzające do przestrzeni sielski klimat. Na tym jednak nie koniec!

W asortymencie Wallcraft znajdziesz także idealne tło dla designerskich, nowoczesnych mebli. Tapety tworzone na podstawie geometrycznych płaszczyzn i żywych barw nawiązują do sztuki XX wieku, sprawiając, że każdy open space zyskuje niebanalny wystrój.

Pejzaż, abstrakcja, a może martwa natura?

Pejzaże i motywy roślinne na ścianach zawsze dodają przestrzeni nieco głębi. Co prawda otwartemu salonowi jej nie brakuje, ale warto uzupełnić nimi aranżacje w stylu skandynawskim, boho czy glamour. Równie chętnie projektuje się otwarte przestrzenie z uwzględnieniem wzorów mocno abstrakcyjnych. To też idealny sposób na przełamanie wnętrz klasycznych oraz industrialnych, utrzymanych w nieco bardziej surowym tonie, jeśli chodzi o wystrój.

Twórcza współpraca między projektantami tapet a artystami sprawia, że wybór tego typu dekoracji ściennych jest obecnie bardzo szeroki. Jeśli zależy Ci na prywatnym, artystycznym akcencie w domu czy pracy, wypróbuj to oryginalne i modne rozwiązanie.

Zobacz także